Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Akdeniz martısı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Karabaş martı boyunda fakat daha kalın gövdelidir. Üreme giysisinde başlığı simsiyahtır ve ensesine kadar iner. Gagası kalın, gagası ve bacakları kırmızıdır. Kanatları bir akbalıkçıl gibi bembeyaz, kanat örtüleri beyazımsı gridir. Kış giysisinde siyah kulak örtüleri bir benekten çok maskeye benzer. Gencinin sırtı kahverengidir, kanadının ortasında gri bir panel vardır. İlk kışta sırtı griye dönüşür ve yüz maskesi belirir, karabaş martıdan çok küçük gümüş martının gencine benzer, ondan yüz maskesi ve daha belirgin kanat paneliyle ayrılır. İkinci yılda erişkine benzer ve kanat ucu siyahtır.


Habitatı
Deniz kıyıları, nehir ağızları, limanlar, bataklıklar,göller,otlaklar.
Yayılışı
Bütün akdeniz ve karadeniz kıyıları ile atlas okyanusunun batı avrupa kıyılarnda yaşar. Yazın orta avrupa ve iç anadoludaki sulak alanlar da da görülür.Akdeniz martısı 1940 yılına kadar Karadeniz,Güney Rusya,Türkiye ve Yunanistan da yaşıyordu.Ancak 1940 tan sonra popülasyonları artmış ve Batı Avrupa’ya doğru dağılım göstermişlerdir.
Beslenme
Karasal ve sucul böcekler , deniz yumuşakçaları ve balık.

Göçü
Yaz sonunda iç bölgelerdeki sulak alanlardan deniz kıyılarına geçişleri görülür.
Popülasyonu
Bu tür, 100.000-1.000.000 km²'lik bir tahmini küresel yayılım alanı ile geniş bir yelpazeye sahiptir. 570.000-1.100.000 kişi olduğu tahmin edilen büyük bir küresel nüfusa sahiptir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular