Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bağırtlak

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Batı Palearktik bölgesindeki en büyük Bağırtlaktır. Kuyruğu kısa, karnının tamamı siyahtır; kahverengi bağırtlaktan daha iri ve kısa kuyrukludur. Erkeğin başı açık gri, gıdısı turuncu, boğazı siyah, göğüs şeridi ince ve siyahtır. Dişinin göğsü siyah beneklidir, göğsünün ve karnının arasında açık renkli bir kuşak bulunur. Uçuşta beyaz kanat örtüleri koyu renkli telekleriyle ve karnıyla güçlü bir kontrast oluşturur.


Habitatı
Bozkır, yarı çöller, kurak ve taşlık meralarda, tuzca zengin düzlüklerde, çakıl ve taşca zengin kayalıklarda bulunur.Kılkuyruk bağırtlağa göre daha yüksek irtifalara ve daha zengin bitki örtüsü bulunan alanlarda rastlanabilir. Çöllerde bulunmaz.
Yayılışı
Türkiye'de Orta, Dogu ve Guneydogu Anadolu Bolgesinde yayılmışlardır.
Beslenme
Çoğunlukla tohumlarla beslenirler. Yiyecek arayan sürüler 3 ila 25 birey arasındadır. Kışın daha fazla olabilir. Besinlerini çoğu zaman yerden toplarlar ancak bazen çalı ve otların tomurcuklarını koparabilirler.
Biyolojisi
Türkiye'de yumurtalar Mayıs ve Haziran ayında çıkar, fakat Orta Anadoluda Ağustos sonuna kadar civcivler ve seyrek olarak kuluçkaya yatılan yumurtalar olabilir.Yuva yerde yapılır. Yuva, derine inmeyen çukurlarda düzensiz şekilde sıralanmış kuru otlarla yapılır. Bazen çember şeklindeki küçük taşların içinide yuva olarak kullanabilir.

Göçü
Bağırtlaklar ancak su kaynaklarına ulaşmak için her sabah, çok sıcak günlerde sabah ve akşam, yüksek sesle öten sürüler oluşturup günlük uçuşlar yaparlar, bu su kaynakları yuvalarından 60 km uzakta olabilir. Akşamki uçuşları soğuk havaya bağlı olarak yapılmayabilir. Türkiye popülasyonu göç dönemlerinde küçük gruplarla Nisan ve Eylül-Kasım dönemlerinde Güney bölgelerimizden Kıbrıs'ı da içine alacak şekilde Ortadoğu ve Sina çölü bölgesine geçiş yapabilir.
İspanya'da ki İberya bölgesi ve Kuzey Afrika'da mevcut popülasyon göç etmemesine karşın Asya'nın güney bölgelerinde kısmen göç etme gözlemlenmiştir. Ayrıca üreme döneminin bittiği Temmuz ayında orta Afrika'nın verimli alanlarından daha Kuzey-batıya, kurak alanlara göçtükleri kayıtlanmıştır.


Davranışları
Çoğu zaman sürücüldürler. Kışın sürüdeki birey sayısı bir kaç yüzü bulabilir. Üreme zamanlarında ise yalnızdırlar ancak yuvalar birbirine yakındır. Her bölgede belli bir saatte subaşında toplanırlar. Erkekleri karın tüylerini suya batırarak su depolarlar ve bu şekilde uzun mesafeler uçarak yuvadaki yavrulara su götürürler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular