Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bataklık kamışçını

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Ötleğengiller familyasının locustella cinsine ait orta büyüklükte bir kuş türüdür. Dişi ve erkek aynı görünüştedir.
Üst kısımları koyu kızıl kahverengi, gerdan ve karnı kirli beyaz ve alt kısımları krem rengidir. Kısa ve donuk bir kaşı, ortasında enine koyu çizgiler bulunan ucu yuvarlak ve geniş bir kuyruğu vardır. Kuyruk altında soluk renkte açık noktalar bulunur. Bacaklar kahverengimsi gri-pembe tonlardadır. Saz kamışçını ile karıştırılabilirse de görsel olarak daha donuk renkleri, daha iri gövdesi, daha ufak ve yuvarlak başı ve daha ince ve ufak gagası ile ayırd edilebilir. Adını İtalyan kuşbilimci Paolo Savi’den almışdır.Habitatı
Çoğunlukla çok geniş bataklık ve sazlıklarda, dere yataklarında, sulak bölgeler civarındaki sık bitki örtüsü içinde bulunur.Bulunması için illaki sazlık alanda olma şartı yoktur,sulak geniş düzlüklerde sıkça rastlanır.
Yayılışı
Yurdumuzun kuzeyinde Trakya ve Marmara bölgesinde, Orta Anadolu’unun batısı, güneyi ve Doğu Anadolu’da uygun yaşama alanlarında kuluçkaya yatar. Dünyada kuzey bölgeleri dışında Avrupa’da, Kuzey Afrika’da rastlanır.
Beslenme
Genellikle alçak ve yoğun yeşillikler içinde yerden, bazende su yüzeyinden suçul canlıları avlar.Sümüklü böcekler,tırtıllar, böcekler ve omurgasızlar başlıca besin kaynaklarıdır.
Yerden ve bitki gövdeleri üzerinden avını alabilmek için yavaş yürüyüş hatta hoplama tarzında hareket eder.

Biyolojisi
Yuvasını yere yakın ve sık bitki örtüsünün içine kurar. Sazlıklara bağladığı yuvasını yosun ve otlarla döşer.
Kuluçkaya dişi kuş yatar.

Batı ve Orta Avrupa bireyleri Nisan sonlarında, Güney Avrupa'dakiler ise Nisan ortasından itibaren yumurtlamaya başlarlar.
Göçü
Tüm popülasyon bireyleri göçmendir.Tam olarak kışladıkları yerler bilinmemesine rağmen yaklaşık Sahra’nın güneyinde ve Senegal'den Eritre arasına dek yayılımı görülür.
Batı Avrupa bireyleri sonbaharda Güney ve G.batı'ya göç ederler ( Bahar'da bu göç tam tersine gerçekleşir).
Orta ve Doğu Avrupa bireyleri ise göç zamanında Güney ve G.Doğu'ya Akdeniz havzasını geçerler.Asya bölgesi bireyleriise G.Batı'ya doğru hareketlenirler.
Popülasyonu
Avrupa'da 1.1 ila 1.6 milyon birey yaşadığı tahmin edilmektedir.
Ülkemiz'de 2001 tahmini 1000-10 000 çift arası olduğu düşünülürken,2004 tahminlerinde düşüş gözlemlenmiştir 4000-9000 çift arası.
Davranışları
Ürkek bir kuş olmamasına rağmen sık çalılıklar arasında gizemli bir yaşam sürer, bu davranışı gözlemini zorlaştırır. Buna karşın erkekler öttükleri zaman gayet açıkta görüntülenebilirler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular