Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çamurçulluğu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Çamurçulluğunun üç alt türü mevcuttur. L.l. islandica, L.l.limosa ve L.l.melanuroides. Ülkemizde L.l.limosa alttürü görülür. Ülkemiz için hem kış göçmeni hemde geçit kuşudur. Genel olarak tibiası uzun, gagası uzundur. bu özelliği ile kıyı çamurçulluğundan ayrılır. Kıyı çamurçulluğunun daha kısa ve hafifçe yukarı kıvrık gagası vardır. Üreme ve üreme dışı giysileri farklılık gösterir. Ülkemizde her iki giysisinide mevsimine göre görebilirsiniz.


Habitatı
Sulak çayır ve meralarda ürer. Kışın deniz kenarlarında sürüler halinde bulunur.
Yayılışı
Çamurçulluğu Avrasya, Afrika ve Avustualya'ya kadar geniş bir dağılım gösteren bir kuştur. Üreme alanları İzlanda'dan Rusya'nın doğusuna kadar uzanan geniş bir alandır. L.l. islandica, İzlanda, Norveç,Faeroe adaları ve ingiltere'nin Şetland bölgesinde ürer. l.l limosa Avrupa anakarasından Ortaasya, yenisey ırmağına kadar ola aland ürer. L.l. melanuroides ise Moğolistan, Kuzey Çin, Sibirya, Rusya uzak doğusunda ürer.Kışlama ise Güney Avrupa, Akdeniz çevresi, Afrika, Ortadoğu, güney Asya, Hindiçin, Malaya Yarım adası, Endonezya adaları, Filipinler, Avusturalya'yı kapsar.


Beslenme
Genelde omurgasızlar ile beslenir. Kışın ve göçte bitkisel gıdada alır.
Biyolojisi
22-24 gün kuluçkadan sonra 25-30 günde palazlar tüylenmesini tamamlar.

Popülasyonu
Üreme alanları kirletildiği,ya da yok edildiği için,çamur
çullukları,Avrupa´nın nesli tükenmekte olan tür listesine girmiştir..
Artık,bataklık,fundalık ve su kıyıları gibi,kendine özgü üreme alanları bulamayan bu nadir kuşumuz,geniş kullanım amaçlı,düz ovalar,su taşkın alanları ve balık üretim havzaları gibi,üremeye elverişli olmayan alanlarda yuvalanarak yaşam savaşı vermektedir.Yaşadığı yeşil alanlarda sık ve erken hasat yapılması,kalanların da otlak,tarla,spor tesisi,yerleşim yeri yapılması,toprağın kuruyup sertleşmesine neden olan yeraltı sularının azalması,gibi etkenler süreci hızlandırmış,yetmezmiş gibi,göç mevsimi uğradığı coğrafyadaki sulak alan ve sığ suların daralıp azalması da tuzu biberi olmuştur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Tweety Diğer Kanatlı hayvanlar 0 365

Benzer konular