Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Karagagalı sumru

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Sumruya göre daha büyüktür, gövdesi uzun ve incedir.

Yetişkin bireyler; sırt ve üst kanadı soluk griyken, sağrı ve çatallı kuyruğu beyazdır. Alt kısımlar beyazdır ve genellikle zayıf pembe renktedir. Ana renkler beyaz iç ağları ve gümüşi dış ağları gösterir. Kanatlar uzun ve sivri uçludur. Tepe tüyleri arkaya doğru kabarıktır. Baştaki taç, tüylü ve siyahtır. Baş tarafları, çene ve boğaz beyazdır. Uzun, ince gaga siyahtır ve ucu azaltılmış sarı renktedir. Gözler siyahımsı. Bacaklar ve perdeli ayaklar siyahtır. Üreme dönemi dışında alnında beyazlık oluşur.
Erkek ve dişi benzerdir.

Yavru bireyler; üst kısımlarda ince siyah-beyaz ölçeklendirmeye ve koyu renkli bir kuyruk bandına sahiptir. Siyah gaga daha kısadır. Baş deseni, daha az tekdüze siyahtır ve genellikle ön plana çıkmıştır.
İlk kış üremeyen yetişkine benzer, ancak bazı işaretler ilk bahara kadar tertiallerde kalabilir.
İlk yaz yetişkinlerin üremesine benzerler.


Habitatı
Karagagalı Sumru, kıyıya yakın adalarda, bitki örtüsü olmayan bozulmamış sahillerde veya çakıllı, çamurlu veya çıplak alt tabakalarda ürer.
Kışın, kumlu kıyı koyları, kayalık sahil kenarları, haliçler ve limanlara uğrar.
Yayılışı
Avrupa'da, E'den Hazar Denizi'ne uzanan kıyılarda ürer. Hazar, Akdeniz ve Karadeniz'den Batı ve Güney Afrika kıyılarına, Kızıldeniz ve Arap Yarımadası'na kadar Güney Avrupa kıyılarında kışlar. Küçük ama artan nüfus, Güney Kızıldeniz'den Kuzeybatı Hindistan ve Sri Lanka'ya kadar kışlarlar.
Ülkemizde bütün kıyılarda görülebilmektedir.
Beslenme
Genellikle deniz balıklarıyla ve bazen de küçük karideslerle beslenir. Ayrıca çamurluklardaki deniz solucanlarını ile beslenirler.
Biyolojisi
Forster/Common türünün tipik sumrularından daha büyük, ancak Kraliyet veya Hazar sumrularından belirgin şekilde daha küçük. Tipik olarak bu türlerde bulunur, hatta genellikle onunla karışık kolonilerde yuva yapar, ancak daha az sayıda olma eğilimindedir.
Göçü
Karagagalı Sumru göçmendir ve Güney Afrika'nın batı kıyılarında tropik bölgelerde kışa doğru hareket eder. Yetişkinler genellikle genç kuşlardan daha uzaktadır. Güney geçişi Eylül ortasında başlar.
Ülkemizde sadece Gediz Deltası'nda ürediği bilinmektedir, diğer bölgelerde göç ve kış dönemlerinde gözlenir.
Popülasyonu
Küresel nüfusun en az 40.000 çift olduğu tahmin edilmektedir.
Davranışları
Karagagalı Sumru, kanatları hafifçe eğri tutularak, genellikle güçlü ve zarif, güçlü, doğrudan uçuş gerçekleştirir. Yüksekten suya dalarak avlanır. Uçuşu sumruya göre hantaldır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular