Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kedilerle İletişim

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Büyük kedi kuzenleri gibi, tüylü dostunuzun davranışları bir dizi doğal içgüdüye göre şekillenir. Bu içgüdüleri anladığınızda, neyi neden yaptığını daha iyi anlayacaksınız. Böylece, kedinizin yaramaz ya da inatçı olduğunu düşünmek gibi bir tuzağa düşmeyeceksiniz… ve sadece bir kedi gibi davranacağını fark edeceksiniz!

Bu doğal davranışları öğrendiğinizde, kedinizin anlatmaya çalıştıklarını daha iyi anlayacaksınız – ve böylelikle ilişkiniz güçlenecek. Kediniz sürekli olarak sizinle iletişim kurar – tek yapmanız gereken izlemek ve dinlemek!

Doğal içgüdüler
Doğası gereği, kediniz yalnız bir canlıdır. Özellikle uyurken veya etrafı kolaçan ederken yalnız vakit geçirmeyi sever. Ayrıca kediniz güçlü içgüdüleri gereği geceleri avlanmak ister – eğer gün içerisinde düzenli olarak beslemezseniz bu doğal dürtüyü bastıramaz.

Kedinizin doğal davranışlarını ifade etmesine izin vermeniz önemlidir. Eğer yalnız kalmak isterlerse, evde tek başına kalabilecekleri yerler olmasını sağlayın. Tıpkı büyük kediler gibi, karton kutu ya da kedi yatağı gibi kapalı alanlardan hoşlanabilirler. Kedilerin avlanma içgüdüleri başlıklı yazımızda bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.

Doğuştan avcı
Vahşi doğada, tüm büyük kediler doğal avcıdır. Tüylü dostunuz da onlar gibidir, bu nedenle kedinizin içgüdüsel avlanma isteğini teşvik etmeniz önemlidir. Endişelenmeyin, ille de kuş veya fare avlaması gerekmez – basit bir kedi oyuncağı işe yarar! Olta tipi oyuncaklar, birlikte oynamanıza imkan verirken, kedinizin doğal içgüdülerini de sergilemesine müsaade eder. Ara sıra kazanmasına izin verin ve kediniz gururla dolaşacaktır!

Eğer kediniz avcılık kabiliyetlerini evde geliştirmeyi denerse, size dışarıda yakalayabileceği avları getirme ihtimali daha düşük olur. Fakat kapının eşiğinde bir kuşa ya da fareye rastlarsanız, kedinizin avcılığı en güvende hissettiği yerde tamamladığını hatırlayın. Yaramazlık yapmıyor ve hediye de vermiyor – sadece ev gibisi olmadığını gösteriyor!

Burunla iletişim
Vahşi doğadaki kuzenleri gibi, kediniz de tırmıklama, idrar ve ovalama ile bırakabileceği kokulu mesajlarla iletişim kurar. Bu nedenle, kediniz duvarlara, mobilyalara ya da kapılara sürtündüğünde, aslında alanını işaretliyordur. Ve bacaklarınıza sürtünürken, aslında ona ait olduğunuzu söyleyerek size iltifat ediyor!

Tırmıklama görsel mesajlar bırakır ve kedinizin pençelerinin güzel ve keskin kalmasını sağlar. Kedinizin evde tırmıklayabileceği – hatta buna teşvik edileceği – özel bir alanının olmasını sağlayın. Mobilyalarınızı mahvetmemesi için ona özel bir tırmıklama direği verin.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular