Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Köpeğim Neden Üzerimde Oturuyor? Beş Olası Neden

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
"Yanımda rahat bir yer olmasına rağmen neden bu köpek benim üzerimde oturuyor? diye kendinize sorduğunuz oldu mu hiç?" Bu durum şirinlikten mi kaynaklanıyor yoksa köpeğinizin üzerinizde oturması veya yatmasının arkasında bazı gerçek motivasyonlar mı var? Gerçek şu ki, bazı köpekler sadece eğlenmek için üzerinizde yatarken bazılarında bu davranışa neden olan bir itici güç mevcuttur. Köpeğinizin yanınızda değil de üzerinizde oturmasının beş nedenini ve onun ne zaman kucağınızda oturmasını ve ne zaman oturmamasını sağlamayla ilgili bazı pratik bilgileri burada bulabilirsiniz.

Kokularını Yaymak
Bazı köpeklerin "kanepedeki oturduğunuz yere" oturma veya tüm kanepe üzerinde yuvarlanma amacı kokusunu yaymak ve sizin ona ait olduğunuzu göstermektir. Bunun yeterli olmadığını hissettiklerinde, sizin üzerinde oturmak için harekete geçerler. Çoğu köpek sahibi ilk başta bu davranışı çok önemsemez, ancak bu davranışın bir kalıp haline gelip gelmediğini fark etmek önemlidir. Köpeğiniz bu davranışı başka bir köpek evinizi ziyaret ettikten ya da o köpek dışarı çıktıktan sonra yapıyorsa, köpek sahiplerinin yavrularına biraz daha fazla ilgi göstermeleri gerekiyor olabilir. Bu konuya ekstra dikkat etmek köpeğinizin kendisinin tamamen size ait olduğundan emin olmasına ve evin içinde istenmeyen işaretlerin oluşmasını engellemesine yardımcı olacaktır.


Cins ve davranış ilişkisi
Bazı köpek cinsleri çok sevecendir ve her zaman size ait olan bir alanda bulunma gereksinimi duyarlar. Örneğin Danualar, nazik devler olarak kabul edilir ve çocuklara özel sevgi gösterdikleri bilinmektedir. Bu yüzden, büyük bir köpeğin oyun arkadaşıyla bağ kurup onu koruma yöntemi olarak küçük bir kucakta oturmaya çalışması normaldir.

Tahakküm Kurmak
Yeni bir köpekle karşılaştığınızda köpeğin üzerinizde hakimiyetini kurmak için oturup oturmadığını kendinize sorabilirsiniz. Yakın zamanda ailenize yeni bir köpek eklediyseniz, bunlardan biri alfa köpek olduğunu iddia etmek için üzerinize oturabilir. Köpekler insanların üzerine oturduğunda genellikle daha yüksekte olurlar ve kontrolün daha fazla onlarda olduğunu hissederler. Köpeğiniz kucağınızda otururken havladığını ya da başka evcil hayvanlara hırıldığını fark ederseniz, bu onun hakimiyet iddiasında bulunmaya ihtiyaç duyduğunu gösteren bir işaret olabilir. Bu davranışın daha sıklaşması veya agresifleşmesi durumunda, Konuyla başa çıkmanın yolları hakkında veterinerinizle konuşma vaktinin geldiğini söyleyebiliriz. Yine de bu durum çoğu köpek için sadece bir kez ortaya çıkan bir hadisedir ve endişelenmenize gerek yoktur.

Sadece Eğlenmek İstiyorlar
Hem dişi hem de erkek köpekler bazen sadece eğlence amaçlı sahiplerinin üzerine otururlar. Bu oturmaya kucağınızda bir miktar yuvarlanma ve hatta eğlenceli sesler çıkarma eşlik edebilir. Bu, köpeğinizle hafif sıklet bir güreş müsabakası ardından sizi duştan çıkmışcasına sırımsıklam edecek şekilde öpmesiyle sonuçlanacaktır. Yani bırakın kucağınıza otursun ve birlikte yaşayacağınız komik anların tadını çıkartın!

Kucaklama Zamanı
Gün içerisinde bazen köpek sahipleri "Keşke üzerimde oturan bir köpek olsa." şeklinde düşünebilirler. Uzun bir işgünü ya da stresli bir olayın ardından, birçok köpek sahibi kucağında ya da kollarında bir köpeğin bulunmasının sunduğu rahatlamadan hoşlanır. Köpekler ve insanlar koltuk üzerindeki alanı paylaştıklarında birlikte kaliteli zaman geçirebilirler. Bu yüzden köpeğinizin yanınıza ya da yere uzanmasını teşvik etmekten ziyade onu kucağınıza yatırarak sarılın ve bu anın tadını çıkarın.

Köpeklerin üzerinizde oturmasının çeşitli nedenleri olabilir ama kesin olan bir şey var ki; o da daima size bu kadar yakın bir köpeğe sahip olmak günlerinizin daha keyifli geçmesini sağlayacaktır!
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular