Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Macar ördeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Macar ördeği (Netta rufina), ördekgiller (Anatidae) familyasından büyük bir dalıcı ördek türü.
Dalıcı ördeklerdendir. Erkekleri bu gruba giren ördekler arasında, kırmızı gagalı ve kırmızı ayaklı olan tek ördektir.
Başları oldukça büyük, parlak kırmızı renkli ve uzun tüylüdür.
Omuz ve sırt açık kahverengidir. Omuz tüylerinin önünde yarım ay şeklinde beyaz bir leke vardır.
Göz rengi kırmızı, gerdan, kursak bölgesi, kuyruk sokumu, kuyruk üstü tüyleri ve karın siyahtır.
Vücudun yan tarafları beyaz, gaga parlak kırmızı, ayaklar kırmızıdır.
Dişilerde başın ve sırtın üstü kahverengi, baş yanları, çene ve karın beyazdır.
Erkeklerin omuz kısmında bulunan beyaz leke bunlarda yoktur.
Gaganın ucu kırmızı, geri kalan kısmı ise mavimsidir.Erkek kırmızı ibikli pochards kırmızımsı gagaları ve solgun yanları ile turuncu-kahverengi kafaları var. daha az renkli kadın soluk renkli yanaklar ve çok renkli faturaları ile kahverengidir. İsnat renkli karınlarını ile koyu. Bazal metabolizma hızı W. yaklaşık 4,068 olan bir ördek.
Habitatı
Tatlı ve tuzlu suları, kamışlı ve sazlı suları severler
Yayılışı
Yerli türdür.
Avrupa kaynaklarında Red-crested Pochard diye geçiyor.

Avrupalıların da çok sevip övdükleri kuşlardandır.
İngiltere de yerel kuşlardan sayılıp koruma altına alınmıştır.
Akdeniz, Karadeniz sahilleri, Trakya için göçmen, Anadolu`un diğer bölgelerinde her mevsim bulunan yerli bir kuştur. Bir dalış ördek türünün olarak sınıflandırılan, kırmızı ibikli pochards (Netta refina) Çin'e Britanya Adaları uzanan geniş bir üreme aralığı vardır. Nüfusun (27.000 59.000 kadar çift) Avrupa'daki ırklar ve yaklaşık% 20 (4.200 12,000 çiftleri), Avrupa Birliği (AB) ırkları hemen hemen yarısı. Seksen Fransa'da İspanya'da AB nüfusunun ırkları,% 15 ırkların yüzde ve Almanya'da küçük bir yüzdesi ırkları. Diğer birçok türün olduğu gibi, kırmızı ibikli pochard yetiştirme eğilimleri ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Macaristan ve Polonya hariç, merkezi AB üyesi ülkelerin uzanan bir doğuya doğru yelpazesi vardır. Bu alanlarda, nüfus azalmaktadır. Kırmızı-tepeli pochards kış aylarında için Avrasya bölgesinde kalmak ve batı Palearktik görülen üç geleneksel gruplar vardır. Yaklaşık 43.500 kuş ile Karadeniz ve Doğu Akdeniz gruplar, AB bölgelerinde ve Orta Avrupa grup kışın yukarı 50.000 kuş içeren, üye devletlerin çoğu kaplıyor. Sonbaharda, olgunlaşmamış kuşlar ve yetişkin erkekler Batı Almanya, İspanya, İsviçre bulunan Avrupa ve Hollanda'da aracılığıyla kuzeye genellikle tüy dökümü için yoğun sürülerde birlikte seyahat. Batı ve Orta Avrupa ile birlikte, büyük sürüler de bu süre içinde Orta Asya'da görülmüştür.
Beslenme
Macar ördekleri iyi bir plankton yiyicisi ve normal ördek bitkisel diyetine uyan güzel ördeklerdendir.
Kırmızı-tepeli pochards acil halofitler ve makrofit yatakları ile sınırlanmıştır ötrofik gölet ve göllerde yuva tercih ederler. Çalılar ve otlar ile açık su clearings veya adalar ile yavaş akım nehirlerin yakınında Onlar da yuva. 1980 öncesinde, kırmızı ibikli pochards acı su yakınında yuvalama tercih. O zamandan beri, neredeyse tüm üreme popülasyonu sarı bacaklı martı ve onlar çekmek yırtıcı büyüyen nüfusa cevap olarak, tatlı su bataklıkları ve sazlık muhtemel olan yaşam değişti.
Onların molting döneminde, kırmızı ibikli pochards artık uçmak. Onlar charophyte yatak bir bolluk ile açık su (kıyısal, iç, acı veya tatlı) alanları ararlar. Kış aylarında, göl ve göletler gündüz dinlenme alanları olarak kullanılan ve mevcut bitki örtüsü bazı barınak sağlar vardır. Tercih yaşam bozuklukları ücretsiz ve erişilebilir beslenme siteleri ihtiva açık alanlarda bulunmaktadır
Biyolojisi
Yuvayı dişi kuş yapar.
Diğer su kuşları ile bir arada bulunmaktan kaçınırlar.
Besinlerini çoğunlukla bitkiler oluşturur.
Orta ve Doğu Anadolu, Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinde kuluçkaya yatmaktadırlar.
Çift kışın formu ve bir bağ bahar göç boyunca gelişir. Kırmızı-tepeli pochards izole çiftler halinde veya gevşek koloniler halinde ürerler. Diğerleri yılı iki kadar başlamadı değil ama birçok kuş, bir yaşın damızlık başlar. Damızlık yeri alanına göre değişir; göller, göletler Belçika ırkında kuşlarda Avusturya cins kuşlar ve lagünlerde Danimarka cins kuşlar. Dişiler Mart sonu ve merkezi olarak erken Temmuz ve güney Avrupa arasındaki yumurta bırakmaktadır. Yuvalar genelde sazlık yoğun bitki örtüsü içinde, sıfırdan inşa edilmiştir.Yumurtalar yumurtadan zaman serilir andan itibaren, kadın Macar ördeği birincil bakıcı olduğunu. O yumurtaları kuluçkaya ve yumurtadan çıktıktan sonra yaklaşık 50 gün tüylenmek kadar civcivler sonra seyir sorumludur. erkek kadın, onu yaklaşır onun faturası gıda alır ve ördek besleyen hangi kur besleme sorumludur. yiyecek almak için çağırdı gönüllü ya da annelerinin yanına genç dönüş.Cinsel üreme zamanına erkek ve dişilerde 1-2 yaşta ulaşılır.
Göçü
Türkiyede kısa kıyı göçleri yapabilir. Tüm yıl boyunca Türkiye'de görülebilir.

İspanya gibi ülkelerde de kıs göçlerinden bahsedilmekte , Amerika kıtasında ılıman bölgelerde devamlı kalıcı türlerden sayılmaktadır.
.
Popülasyonu
Tüm dünya coğrafyasına yayılmıştır.
İngiltere 'de Oxfordshire ve Northamptonshire da önemli popülasyonları olduğu yazılmaktadırr...
Davranışları
Yavrularına iyi bakan kuşlardandır.
Sazlık alanları severler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular