Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Türk Kanaryası

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
RED-FRONTED SERIN (TÜRK KANARYASI)

Evet değerli arkadaşlar bu kus kesinlikle lizard\'in atası Elimde bu konu ile ilgili İtalyanların Uccelli (kus) dergisinin bir şayisi var fakat bu dergiyi taşındıktan sonra aradım ve bulamadım ama bulurum bulunca size resim sema ve daha geniş bilgiler yazarım. Ama kesin olan bir şey var LIZARD üretilirken kullanılan en önemli kus Serin us Pusillus eski ve berbat ismi ile kara iskete (iskete cinsine hangi mantıkla sokulduysa) bizim kullandığımız adi ile kırmızı baslı susamcık (Antalya yöresi) su an sitedeki adi ile Türk kanaryası. Bu kuşu Federasyon sitesine muhakkak logo yapacağız. Su anki logoda bu kus dan esinlenilmiş bir çalışmadır.

Bu kus bendeki bilgilerde serin us pusilus ve sadece Türkiye ile Lübnan\'da bulunuyor Türkiye\'nin de güneyinde fakat dağlık (yaylalarda)kesimlerinde bulunduğunu biliyorum sahile hiç inmiyor. Bu kuşla ilgili yıllar önce Avusturyalı bir yetiştirici benden bilgi ve kus istedi adresimi Dünya yarışmasına gönderdiğim kuşlardan almış bir Türk arkadaşına mektup yazdırmıştı ben bu olaydan sonra bu kuşu araştırdım yakalatıp besledim. Fakat maalesef sıcakları sevmiyor çok yem seçiyor ,ufak ve yağsız tohumları seviyor yağlı tohumlarla beslenirse kendir gibi çok fazla nefes problemi yasayıp bayılma krizleri geçiriyor. Daha sonraki yıllarda Salih Ergin\'in vasıtasıyla tanıştığımız Alman doğa kuşu ve melez yetiştiricisi Erhart Langer 2 kez bu kus için Türkiye\'ye geldi bizim dernekte bu kuşlar ve yemleri hakkında bize bilgi verdi bir sene Erhart\'a bir kus verdik çorabının içinde götürmüş daha sonraki gelişinde anlattı. Tekrar istedi vermedik bu kus doğa dada çok fazla yok bu sebeple bu yıldan itibaren biz bu kuşu satanları Tarım il müdürlüklerine şikayet edeceğiz.Ama gerçekten iklimi müsait sahil yaylası olan yerlerde salmada üretmek isteyen arkadaşlar olursa yerlerini görmek kaydı ile yardımcı oluruz.Diğer şekillerde kafeste beslemek isteyen veya koleksiyonuna katmak isteyenler sadece resmi ile yetinsinler kusura bakmasınlar. Diğer popülasyon yani Kafkas dağlarındaki popülasyon ayni kus mu yoksa biraz farklımı bilmiyorum ama bu kus göçmen değil diye biliyorum. Bu sebeple bizdekinden ufak tefek ayrılıklar gösterebilir.Tabiî ki bu benim fikrim ayni kuşlarda olabilir. Bu bilgiler benim bu kusa ilgimden dolayı 4-5 yılda edindiğim bilgiler bu kusa sahip çıkmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Zaten kus serin us familyasından bu sebeple de kanarya ile alınan melezleri tekrar kanarya ile çiftleştirilirse yavru veriyor.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular