Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Belçika Laekenois

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Belçika Laekenois eski çağlardan beri çalışkanlıkları ile ün kazanmış olan bu ırk, çoban köpekleri grubunda yer almaktadır. Dağınık tüy yapısı ile diğer çoban köpeklerinden daha farklı bir görünüşe sahip olmaktadırlar.

Belçika asıllı olmalarına rağmen eski çağlardan bu yanda çok farklı ülkelerde yer alarak melezlenmişler ve değişime uğramışlardır. Fakat karakteristik özellikleri olan çalışkanlık ve atiklik hala belirgin özellikleri arasında yer almaktadır.

Temel Özellikleri
Belçika Laekenois’in belirgin özellikleri diğer büyük ırklarda olduğu gibi heybetli bir görüntü sunmasının yanı sıra akıllı ve çalışkan olmaları gibi önemli nitelikleri içermektedir. Bu özellikleri sayesinde bekçilik, koruma, avcılık gibi alanlarda başarılı bir biçimde görev alabilmektedirler.

Görünüş ve Yapısı

Belçika Laekenois’in görünüşü karmaşık bir tüy yapısı ile belirginleşmektedir. Kıvırcık olmamasına rağmen gür bir kürk görüntüleri bulunmakta ve bu sayede farklı iklim koşullarında da dayanıklı olabilmektedirler.

Siyah, kahverengi, bal rengi gibi farklı renk cinsleri bulunmaktadır. Her birinin tüy yapısı aynı özelliklerdedir.

Karakter Özellikleri
Belçika Laekenois’in karakteri çalışkan ve zekidir. Bu nedenle eğitim verilmek istendiğinde çok kısa sürede istenen davranışların kazandırılması sağlanabilmektedir. İyi bir eğitimci tarafından eğitildiğinde 5-6 komutun ardından eğitimler tamamlanabilmektedir.

Çalışkan olmaları nedeniyle verilen görevleri hızlı ve eksiksiz bir biçimde tamamlayabilmektedirler. Yalnızca doğru komutların verilmesi ve bir uzman eşliğinde bu komutların nasıl verileceğinin öğrenilmesi gerekmektedir.

Bakımı
Belçika Laekenois’in bakımı büyük bir köpek olması nedeniyle zordur. Enerjik yapıları evde yaşamak için uygun olmadığından bahçeli alanlarda daha çok tercih edilen bir köpek ırkıdır.

Tüylerinin dökülmesinin önlenmesi için sıkça taranması gerekmektedir. Özellikle yılın belirli dönemlerinde tüy dökme zamanları olacağı için iki günde bir ya da üç günde bir olacak şekilde taranmaları gerekmektedir.

Beslenmesi
Belçika Laekenois’in beslenmesi için öncelikle yaş dönemine uygun mamaların alınması gerekmektedir. İri bir köpek ırkı olduğu için mama tercihlerinde dev köpek mamalarının tercih edilmesi gerekmektedir.

Beslenme sürecinde kilo alımını kontrol altında tutacak şekilde porsiyon ayarlamasının yapılmasını gerektirmektedir. Bunun yanı sıra günde iki ya da üç öğün mama vermek yeterli olacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular