Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bozkır delicesi kuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
46-51 cm, Erkekler 300 Dişiler 450 gr; Kanat açıklığı 95-120 cm.
Erkek çok soluk renkli olup sadece 4 adet olan parmakları siyahtır. Kanat ucundaki siyahlık baklava dilimine benzer. Kanatların geri kalanı açık gri-beyazdır. Dişi Çayır ve Gökçe delice dişilerine benzer, karnı daha açık renklidir. Göğüs ve kafa daha koyu kahverenkli ve çizgili olup açık renkli karnı ile kontrast yaratır. Oysa çayır delicesinde bir çok çizgilenme gözükür. Bunun yanında alttan görünüşte kanat iç kısımdaki uçuş tüylerinin koyu renkli olması açık ve düz karınla kontrat yapar. Çayır delicesinde ise kontrast daha azdır.
Boynunda belirgin açık renkli bir kolyesi vardır. Genci çayır delicesi gencine çok benzer, kanat altları ve gövde kızıldır ancak genelde çayır gencinden daha açıktır.
Habitatı
Çayır Delicesinin var olduğu alanların daha dışına taşan Doğuya doğru bir yayılımı vardır. Yani, daha geniş bir alanda üreyebilecek yaklaşık aynı enlem ve benzer hava koşullarında görülür.Özellikle,üreme döneminde Ermenistan'ın 1725m.leriyle, Pamir'in 2300m. lerindedir.Kışladığı Afrika alanlarında yükseklik 3300m. ye çıkar.Orman ve savanaların dışında geniş düz alanları tercih eder. Orman açma sonucunda kullanılan tarımsal arazilere adapte olmuş gibi görünsede doğal olarak seyrek otlu veya kuru bozkırlar, bozkır vejetasyonlu vadiler ve yarı çöllerde yaşar.Avlanma bölgelerinde ki avın az ya da çok olmasıda davranışlarını etkiler. Göç sırasında ve kışlama alanlarında kalabalık gruplar halinde yere konarlar.
Yayılışı
Orta Asya: Ukrayna, Rusya, Çin ve Moğolistana kadar uzanan bölgede ürer. Sahra çölünün güneyinde Afrikada; Orta-Doğuda, Arabistanda, Pakistanda, Hindistanda, Sri Lankada ve Çinde kışlar. Nadiren Akdeniz havzasında da kışlayabilir. Ağustosta üreme bölgelerini terkeder, kışlama bölgelerine Ekim-Kasım aylarında ulaşırlar. Toplam nüfusunun 20 bin dolayında olduğu sanılmaktadır. Bu rakam özellikle Avrupada düşmektedir. Ülkemizde de birkaç üreme kaydı vardır.
Beslenme
Küçük memeliler ve kuşlarla; kışın büyük böceklerle beslenirler. Daha seyrek olarak sürüngenler ve kurbağaları da avlarlar. Avlanırken alçaktan uçar (5m.), yerde belirlediği avına ani dalışlar yapar. Günün önemli bir bölümünü avlanarak geçirir.
Biyolojisi
Mayıs'ın ve Haziran ayında genellikle 4-5 adet yumurtlarlar. Çoğunlukla 2-3 adet yavru hayatta kalır. Yuvaları genellikle zeminde uzun otların arasında ya da alçak çalılıklar içinde iyi gizlenmiş yaklaşık 20 cm yükseklikte olur. Dişi genellikle yavruların başında kalırken erkek beslenmeleriyle ilgilenir.
Göçü
Göçmen bir türdür. Kuzey'de Kırım, aşağı Volga nehri, Kafkaslar, Aral- Hazar steplerini içeren Güney üreme bölgelerinden kışa ait gözlemleri olsa da oldukça büyük sayılarda bireyler Ekvator'un güneyine dek ilerlerler.Bir çoğu kuzey Afrika'da, Balkanlar'da ve Türkiye ile tüm Orta-doğu'da kışlar.
Ancak çoğunluk Burma dahil Hindistan'ın ve Afrika'nın bir kısmında kışlar.Göç sırasında geniş bir alana yayılarak yol alır ve kısa mesafeli deniz üzeri geçişte yaparlar.Sonbaharda ki göçleri sırasında Akdeniz havzasında az sayılarda görülmelerine karşın Bahar göçü dönüş rotaları ise Lİbya, Tunus ve Cezayir hattı üzerinden gerçekleşir.
Genç bireyler Ağustos ortası üreme alanlarından göçe başlarlarken yetişkinler bunu Eylül'de başlatırlar.İlk gruolar Ekvatoryal - Afrika'ya Ekim başları ulaşırlar. Dönüş ise Mart ortası ve Nisan başlarıdır.Ana gruplar Ukrayna, Kafkaslar, aşağı Volga' yave daha Kuzey'e Nisan sonu ulaşırlar.
Popülasyonu

Popülasyonu bilgisi bulunamadı
Davranışları
Saz Delicesi'ne benzer davranıştadır. Palearktik alanlarda Avlanırken yıl boyu tek başına davrandığı görülür.Göçer ve kışladıkları alanlarda kalabalıklar oluştururlar.Diğer Palearktik Delice türlerinin aksine üreme bölgelerine çift olarak ulaşırlar. Daha yarı yetişkin tüylenme formunda iken bile çift oluşturup üreme başlayabilirler. Yuva üzerinde tek başına kuluçkada yatan birey görüntüsü vardır. Türün Latince adındaki "Circus" kelimesi "çember, daire" anlamındadır ve türün erkeğinin kur döneminde dişisini etkilemek için daireler çizerek akrobatik uçuşlar sergilemesinden esinlenmiştir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular