Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bozkır ötleğeni

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Bozkır ötleğeni ilk etapta bakıldığında küçük, kompakt, kısa kuyruklu ve kısa kanatlı Akgerdanlı Ötleğeni andırır. Akgenrdanlı ötleğenden morfolojik farklılıkları, kanat üstünün kiremit kızıl renginde olması, kuyruk dış teleklerinin temiz beyaz olması, soluk pembe veya turumcumsu sarı ayak rengi, gaga dibinin daha soluk olması, Gerdanın parlak beyaz ve mat pembe göğüs ile oldukça belirgin kontrast oluşturmasıdır.

Üreme döneminde erkek bireylerin baş rengi mavimsi gri bir renktedir. Gaga ile göz arasında (lore) siyah gölgelenme görülür. Oldukça belirgin beyaz göz halkası gözlemlenir.

Jüvenil, ilk kış ve erişkin dişilerinde başta grilik bulunmaz. Genel olarak oldukça üniform bir açık mat bir kahvering tonları hakimdir. Kanat üstünde de kum renginde bir kızıl ton hakimdir.


Habitatı
Habitat tercihi dağ yamaçlarında bulunana çalılık, fundalık, bodur bitkilerin bulunduğu alanları tercih ederler.
Yayılışı
Doğu ve batı olmak üzere iki ayrı popülasyonu olduğu düşünülmektedir.Batı popülasyonun yayılım alanında oldukça yaygın, doğu ise daha lokalize ve nadir görülür.

S. c. conspicillata Temminck, 1820 – Üreme alanı Güneybatı ve Güney Avrupa(İberya doğusundan İtalya ve Sicilyaya), Kuzey batı Afrikada, Kıbrıs'ta ve Güney Türkiyede. Üremem alanı dışında genellikle Kuzey batı Afrika, Kuzey Mısır ve Doğu Akdeniz Kuşağı

S. c. orbitalis (Wahlberg, 1854) – Madeira, Kanarya adaları and Cape Verde Adansı
Beslenme
Besin olarak genellikle küçük eklembacaklılar, böcek larvaları ve yumurtaları ile beslenirler. Örümcek, çekirge ve sineklerle de beslendiği görülmüştür.
Biyolojisi
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Passeriformes (Ötücü kuşlar)
Familya: Sylviidae (Ötleğengiller)
Cins: Sylvia
Tür: S. conspicillata

Genellikle yerleşik olan bu tür, bazı bölgelerde kışlama amacıyla kısa mesafeli güneye göç ettiği gözlenmektedir. Ülkemizde Hatay, Diyarbakır ve Malatya'dan üreme kayıtları gelmektedir. Üreme zamanı bölgesel olarak değişmektedir. Afrikada yayılım gösteren bireylerin üreme zamanı şubat ortasında olurken, ülemizde ve Avrupada ise Mart ortasından Nisan başında yumurtlanır. Yumurta sayısı genellikle 3 ile 6 tanedir. Yuvalar genellikle çalı içerisine yapılır. Yavruların beslenmesinde böcekler önemli bir besin kaynağıdır.


Göçü
Genellikle yerleşik bir türdür. Kıbrısta, Kuzey afrikada yerleşik bireyler görülmektedir. Bazı bireylerde kısa mesafelerde kısmi göç yapmaktadır.


Popülasyonu
Avrupa'da, üreyen popülasyonun 180,000-440,000 çift olduğu tahmin edilmektedir. Bununda 540,000 - 1,320,000 birey olduğu düşünülmektedir(BirdLife International 2004). Avrupa popülasyonun global yayılış alanının %25-49 orandadır.


Davranışları
Gözlemlenmesi oldukça zor bir türdür. Genellikle çalılar arasında saklanır. Ötüşünü duymak tanım için kolaylık sağlar. Üreme dışından çalılar arasında düşük uçuşlar yapar. Kısa süreli olarak bazı çalıların en üstüne konup daha sonra çalının içine doğru bir uçuş yapar. Üreme döneminde görülmesi biraz dada kolaydır. Daha sık öter, daha çok çalı üzerinde durur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular