Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Delice doğan

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Orağa benzer uzun, sivri kanatlı, kısa kuyruklu, biraz küçükçe, dinamik bir doğandır. Gövdesinin orta tarafı ve kuyruk dibi, kendisinden daha büyük ve açık renk kuyruk sokumlu olan gökdoğandan daha dardır. Uçuşunda zerafet ve hız bir aradadır, yavaşça ve kayar gibi süzülürken derin kanatvuruşlarıyla gösterişli bir şekilde hızlanır. Erişkinin üst tarafı koyu gridir; alt tarafı kirli sarı olup birbirine yakın siyah kalın çizgileri vardır. Paçaları kızıldır. Beyaz boynu ve boğazı
arasında kalın siyah bir bıyığı vardır. Ergeninin yanakları ve ensesi kirli sarıdır, ancak kıçı kırmızı değildir. Uçuş esnasında hepsi ters ışıkta tipik olarak koyu renk görünürler, ama ada
doğanından daha küçük ve kısa kuyrukludurlar. Erişkinleri aladoğandan daha kısa kuyruklu ve daha sivri kanatlıdır; ergeni çok benzer, ancak kuyruğu düzdür ve koyu çizgili değildir. Baş deseni ve genel hatlarıyla küçük bir gökdoğana benzer.
Habitatı
Palearktik küçük Doğanlar için de Kerkenez' den sonra en geniş enlem boyunca yayılmışlardır.Yinede yayılımları sıklıkla Delice Doğan'ın beslendiği ve ılılman aylarda daha fazla bulunan uçucu böceklerin bolluğu ile sınırlıdır. Ağaç olan her bölgede, Kutup dairesi ötesinde kuzeye tayga bölgesine Asya kıtasının neredeyse 3050 m. lerindeki dağlık ormanlarda bile görülsede, çoğunlukla alçak irtifalarda kıyı ve adalardan geniş sulak alanlardan, steplerden, çöllerden ve ağaç olmayan çok geniş düzlüklerden uzak durur.
Tercih ettiği yerler ılıman, uçucu böceklerin bol miktarda üreyebileceği biyolojik zenginlikte ki alanlar,toprak tümsekleriyle dolu kısa ve yoğun otluk alanlar. Üreme ve yuva seçiminde ulaşılması zor ama etrafı geniş açıyla görebilecekleri sık ağaçlık alanlar ile açıklık alanların hemen yanında başlayan yetişkin ormanlık alanlar.
Üreme döneminde Aladoğan ya da Küçük kerkenezin aksine yanlız davranır.Ancak kışlama alanları olan Afrika'da bu türlerle görülür. Gerekirse yuvadan uzakta avlanmaya her an hazırdır.
Bu üç tür aynı anda, aynı alanda tropik yağmur fırtınaları sonrası oluşan devasa uçan termit sürülerini birlikte avlayabilirler.Kışladıkları daha çok Savanalar, seyrek ormanlık alanlarla otlak ve ekil araziler olan bölgeleri tercih ederler.
Yayılışı

Yayılışı bilgisi bulunamadı
Beslenme
Uçuş sırasında yusufçuk gibi büyük uçan böcekleri yakalar ve yer. Besinin çok önemli olduğu üreme döneminde yavruları yeterli şekilde besleyebilmek için kırlangıç ve ev kırlangıcı gibi hızlı uçan küçük kuşları yakalayabilir. En akfif olduğu saatler sabah güneş doğarken ve akşam batarkendir. Kırlangıç ve ev kırlangıçlarının Delice Doğan tehlikesini fark ettikleri anda çıkardıkları özel sesler vardır. Bunlar Kırlangıç : glitt - glitt
Ev Kırlangıcı : prree - prree
Biyolojisi
Cinsel olgunluğa 2 yaşında ulaşırlar.
Göçü
Üreme bölgelerine genellikle Nisan sonunda ulaşırlar. Kışları Afrika'da geçirirler.
Popülasyonu
Global popülasyonu 400.000 üzeri birey olduğu düşünülüyor. (Ferguson-Lees et al. 2001)
Davranışları
Çam ağaçlarındaki kullanılmayan karga ve saksağan yuvalarında kuluçkaya yatabilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular