Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Endülüs Tavuğu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kökeni hakkında pek bilgi sahibi olunmayan türlerden biridir. En dikkat çekici özelliği ise tüylerinin rengi. Siyah ve beyaz tüy genleri eksik baskın, melezlerinin ise tüyleri mavi olan güzel görünümlü tavuk cinsidir. Mavi endülüs tavuğu aşağıdaki resimde de görüleceği gibi göze hoş gelen bir renge sahiptir.

İspanya Endülüs’e özgü yerli bir tavuk türüdür. Genlerinden dolayı endülüs tavuğu çaprazlama konusunda örnekler verilmektedir. Bu çaprazlamalarda iki mavi tavuğun çiftleşmesinden %50 mavi, %25 siyah ve %25 splash yani beyaz renk civcivler oluşur. Beyaz tavuklar ile siyahlar çiftleştiğinde ise tamamen mavi civcivler oluşmakta.

Ağırlıkları ise 4-5 kilo civarındadır. Sert iklim koşullarına dayanıklıdır. İnsanlarla olan ilişkisi sıcaktır. Serbest bırakılmayı severler. Uçma kabiliyetleri ise az gelişmiştir.

Yıllık yumurta verimi 150-200 arasındadır. Yumurta rengi ise beyazdır. Süs tavuğu olmasının yanı sıra yumurtası için de beslenmektedir. Ülkemizde nadir görülen cinslerden biridir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular