Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Karasırtlı martı

Mert

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
7,276
Aldığı Beğeni
1
Yaş
37
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Sırtı ve kanatları koyu griden siyaha kadar değişik renkte olabilir. Gümüş martıdan daha ince yapılı, sivri kanatlı, uzun kuyruklu ve küçük gagalıdır. Sesi gümüş martıya benzer Van Gölü martısından daha tiz, Büyük Kara Sırtlı martıdan daha pestir. Kara sırtlı gencinin sırtı daha az desenli, kanat telekleri simsiyahtır.
Yaşı ilerledikçe erişkin giysisine sahip olur ve primerlerinin beyaz uçları yavaş yavaş kaybolur.
Kuzey batı Avrupa'daki "intermedius" alttürü daha koyudur ve üst tarafı neredeyse tamamen simsiyahtır, "fuscus" alttürü en uzun kanatlı ve üst tarafı en siyah olanıdır, tüm yıl boyunca beyaz başlıdır. Ergeni koyu kahverengidir ve koyu beneklidir.
3 alt türü vardır,
Larus fuscus fuscus - Baltık Denizi, Doğu İskandinavya.
Larus fuscus intermedius - Danimarka, Hollanda, Norveç.
Larus fuscus graellsii - İngiliz Adaları, İzlanda, Kuzey Fransa.


Habitatı
Kayalık kıyılar, küçük adalar, deltalar, denize yakın tatlı sular ve iç göller. Ancak Avrupa'nın kuzeyindeki şehirlerde rastlanabilir.
Yayılışı
Göçmendir, İngiliz Adaların'dan Batı ve Güney Afrika'ya göç eder. Diğer yandan Kuzey Amerika kıyılarının düzenli bir kış ziyaretçisidir, muhtemelen İzlanda'da yaşayan populasyonlar buraya gelir. Dağılımı; İskandinavya, Finlandiya, İzlanda, Danimarka, Almanya kıyıları ve Fransa'nın batısı.
Beslenme
Balıklar, memeliler, ve küçük kuşlarla beslenir bunun dışında diğer pek çok martı türünde olduğu gibi çöpler ve bulduğu leşleri de yer. Uçuş sırasında deniz yüzeyine doğru çekerek yemler veya yüzerken, yürürken veya gölet yaparken eşyaları alır. Diğer kuşlardan yiyecek çalabilir. Ayrıca beslenme listesinde çeşitli balıklar, böcekler, yumuşakçalar, kabuklular, deniz solucanları, küçük kuşlar, yavrular, yumurtalar, kemirgenleri içerir
Biyolojisi
Gaga kuluçka döneminde koyu sarı - sarı portakal tonludur, ayaklar kuluçka döneminde sarı, diğer dönemlerde krem ve sarı arasında değişir ancak büyük karasırtlı martı da olduğu gibi tamamen pembemsi olmaz. 3 - 4 yaşlarında eşeysel olgunluğa ulaşır tek eşlidir yuva yerlerine Nisan aylarında giderler dişi ağaç ve su yosunlarından yapılmış olan yuvaya 3 yumurta bırakır yumurta ebatları; 67,1 x 46,1mm dişi erkekle sıra ile kuluçkaya yatarlar kuluçka süresi 26 - 31 gün yavru süresi 35 - 40 gün doğal koşullarda ortalama yaşam süresi 26 yıldır.
Göçü
Göçmendir, İngiliz Adaların'dan Batı ve Güney Afrika'ya göç eder. Diğer yandan Kuzey Amerika kıyılarının düzenli bir kış ziyaretçisidir, muhtemelen İzlanda'da yaşayan populasyonlar buraya gelir.Ayrıca Finlandiya , Danimarka ve Rusya'nın kuzeybatısında yaşamaktadırlar. Türkiye'nin Karadeniz'in Doğu kıyılarında ve Marmara bölgesinin kuzey kısımlarında Ocak ayından Haziran ayına kadar görülürler...
Popülasyonu
Göç sırasında tek başına yada çift olarak görülürler. Göçün bittiği dönemde 10'lu gruplar halinde dolaşırlar.
Davranışları
Gümüş martı ile benzerlik gösterirler. Kavgada ise rakibinin kanadını çekme hareketine benzeyen ot yolma hareketini , kanatları yanlara hafifçe açarak dimdik durma ve boynu yukarı uzatarak uzun ötme gibi hareketler özellikle bölgede diğer erkeklere üstünlük kurmak için yapılan davranışlardır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular