Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Köpeğiniz Neden Egzersiz Yapmalı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Obezite sorunu yaşayan köpeklerin sayısı tıpkı insanlarda olduğu gibi gittikçe artmaktadır. Association for Pet Obesity Prevention, köpeklerin yüzde 54'ünün fazla kilolu olduğunu tahmin ediyor. Biraz fazla kilosu bulunan köpeklerin, artrit gibi sağlık sorunları yaşaması daha olasıdır. Bu sebeple köpek egzersizleri, yalnızca tüylü dostunuza yönelik eğlenceli bir aktivite değil, köpeğinizin fiziksel sağlığını koruması için bir gerekliliktir.

Köpeğinizin egzersiz yapması onun mutlu kalmasını da sağlar! Düzenli olarak stres atan köpeklerin, kemirme, sürekli havlama ve ısırma gibi zararlı ve ilgi çekmeye yönelik davranışlarda bulunma olasılıkları daha azdır. Ayrıca kendilerini size daha bağlı hissederler ki bu da evcil hayvan sahibiyle köpek arasındaki bağı güçlendirir.

Artık kendinizi ve dört ayaklı fitness arkadaşınızı kanepeden atmaya yeterince motive olduğunuza göre, köpeğiniz için doğru egzersiz türlerinden bahsedebiliriz.

Farklı Yaşam Evrelerine Göre Farklı İhtiyaçlar

Yavru bir köpeğin egzersiz ihtiyaçları, yaşlı bir köpeğe kıyasla tabi ki farklıdır. Yavru köpek, kıpır kıpır bir enerji yumağıdır. Durmak bilmeden nesneleri gidip getirme oyunu oynayabilir, köpek parkında daireler çizerek koşturabilir ya da mutlu şekilde çocukların peşinden koşarak tüm öğlen vaktini arka bahçede geçirebilir. Yaşlı bir köpek ise muhtemelen eskiden bayıldığı koşu yerine yürüyüşe çıkmayı tercih edecektir. Ancak yine de yaşlı bir köpek de egzersize ihtiyaç duyar. Yaşlı köpekler, aynı yaşlardaki insanlara benzer şekilde, hareket kabiliyetine yardım etmek, sağlıklı kiloyu korumak ve zihinsel olarak aktif kalmak amacıyla egzersize ihtiyaç duyarlar. Antrenmanınızın ardından yaşlanmakta olan bir köpeğin fiziksel aktiviteden nasıl etkilendiğine dikkat edin. Köpeğiniz eklem ağrısı ya da artrit sorunu yaşıyor gibiyse, egzersizler esnasında acılarını en aza indirmenin yollarını veterinerinizle konuşun. Örneğin yüzme, köpeğinize eklem ağrısını en aza indirirerek bir antrenman sunacak egzersizlerden biridir. Ayrıca uzun yürüyüşlere çıkıyorsanız, köpeğinizin susuz kalmadığından emin olmak için yanınıza su almayı unutmayın ve köpeğinizin yorulma ihtimaline karşın yürüyüşünüzü, bitirme noktalarına yakın yerlerde yapın. Zorlandıklarını görürseniz, durup dinlenmeyi unutmayın.

Köpeğinizin İhtiyaçlarını ve Sınırlarını Bilin
Köpeklere yönelik sağlıklı egzersiz fikri, farklı cinsler ve farklı boylar arasında değişiklik gösterir. Dr. Marty Becker, DVM, ihtiyaçların ve kabiliyetlerin bir köpekten diğerine nasıl değiştiğini özetliyor. Bir dahaki sefere köpeğinizi eğlenmek için dışarıya çıkarırken bu önerileri dikkate alın.

Pekinez ya da bulldog gibi ufak burunlu köpeklerin egzersiz toleransı düşüktür ve fazla çaba sarfederlerse vücut ısıları aşırı seviyelere çıkabilir ve hatta bu durum ölümcül olabilir. Yürüyüş genellikle onlar için en iyi egzersizdir. Benzer şekilde yüzme de ufak burunlu köpeklerin hoşlandığı bir aktivite değildir.
Corgi ya da dachshund (sosis) gibi uzun sırta ve kısa bacaklara sahip köpekler sırt zedelenmelerine yatkındır. Bu tür köpeklerden birine sahipseniz Frizbi® yakalamak, fiziksel eğlence aktiviteleri listenizde yer almamalıdır. Belirli cinslerde sıklıkla yaşanan değişik sakatlık türleri mevcuttur. Bu sebeple bir aktivite seçerken köpeğinizin cinsini ve fiziksel özelliklerini hesaba katın.
Ayrıca köpeğinizin hangi tip egzersizden zevk almaya programlı olduğunun da farkında olun. Örneğin retriever cins köpekler, bir şeyi gidip getirmeye ya da yüzmeye programlıdır. Bu yüzden bir göle dalmaktan ya da saatlerce attığınız objeleri geri getirme oyunu oynamaktan muhtemelen keyif alacaklardır. Buna karşın tazılar ise kısa süreli hız patlamalarına programlıdır. Koşmaya bayılırlar, ancak kısa ve yoğun bir antrenmanın ardından biraz kestirmek isteyeceklerdir. Çoban köpekleri sürü gütmeye programlı olduklarından, köpeğinizin eğlenmesi için zevkli egzersizler seçerken bunu göz önünde bulundurun.
Köpeğinizin tüyleri ne kadar uzun ve sık? Akita veya Alman çoban köpeği gibi sık tüylü bir köpeğin vücut ısısı, kısa seyrek tüylü bir köpeğe göre yaz aylarında daha hızlı artabilir. Buna karşın Boston teriyer ya da boxer gibi kısa seyrek tüylü bir köpeğin soğuk havaya olan toleransı düşük olacaktır.
Köpekler için hangi egzersizin en iyi olduğundan emin değil misiniz? Prevention Magazine, değişik ırk köpeklerin değişik egzersiz ihtiyaçlarına yönelik faydalı bir rehber sunuyor.

Mama Seçimi de Önemlidir
Tıpkı insanlarda olduğu gibi, bir köpeğin de tükettiği besin çeşidi enerji seviyesi üzerinde etkilidir. Özel marka mamaları, köpeklerin egzersiz kabiliyeti üzerinde etkili olabilecek belli sağlık problemleri konusunda da köpeğinize yardımcı olabilir. Köpeğinizin yaşam evreleri boyunca hangi mamanın onun için iyi olduğu konusunda veteriner hekiminizle konuşun.

Aynı zamanda köpeğinizin yaşlandıkça sağlıklı bir kiloya sahip olmasına da özen gösterin. Obez ya da fazla kilolu olmak, fiziksel sorunların şiddetini artırabilir ve hatta köpeğin ömrünü kısaltabilir. Köpeğinizin birkaç kilo vermesi gerekiyorsa, kalorisi düşük ve kilo kontrolüne yönelik tasarlanmış mamaları düşünün.

Ayrıca su da egzersiz için olmazsa olmazdır. Fiziksel aktivite öncesinde köpeğinizin yeterince su tükettiğinden emin olun. Su eksikliği, vücut ısısının daha hızlı artmasına sebep olabilir ki bu da daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Yavaş Başlayın ve Kademeli Olarak Geliştirin
Köpeğinizle yeni bir egzersiz rejimine başlıyorsanız, aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpekler de dayanma güçlerini artırmak için zamana ihtiyaç duyar. Ayrıca yeni bir egzersiz rejimine başlamadan önce, nasıl bir başlangıç yapmanız ve köpeğinizin ne tarz bir beslenme planı sürdürmesi hakkında tavsiyeleri olup olmadığını görmek için veteriner hekiminize danışmanız da gerekir. Köpeğinizin egzersiz sırasında ve sonrasında nasıl hissettiğine de dikkat edin. Örneğin, havanın ne kadar sıcak olduğunu ve betonun ya da asfaltın zorlayıcı olabileceğini ve köpeğin ayaklarını yakabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Egzersizin köpeklere getirileri hem anlık hem de uzun vadelidir. Tüylü dostunuz sizin için önemlidir ve fiziksel olarak formda kalması, uzun, mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamasına yardım edecektir. Şimdi tasmayı kapın, biraz su ve bir tuvalet torbası alın ve başlayın!
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler