Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Minyatür Schnauzer

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Minyatür Schnauzer tarz bakımından kendine özgün bir görüntüsü olan ırklar arasındadır. Süslü bir yapıya sahip olmasına karşın atletik bir yapıya sahiptir. Hareketli yapısı ve sevecenliği ile de sempatiklik kazanmaktadır. Zeki, cana yakın ve itaat güdüsü çok gelişmiştir. Bu ırkın kökeni ise Almanya’dır. En yaygın olduğu yerler ise Almanya ve Fransa’dır. İsmi ise Almanca bir kökenden gelen “burun bölgesi” anlamına gelen “schnauze” sözcüğünden gelir.

Temel Özellikleri
Minyatür Schnauzer’in belirgin özellikleri standart, dev Schnauzer ve minyatür olmak üzere toplam üç boyu vardır. Minyatür boydakiler genellikle evde, dev olanlar bahçede, standart olanlar ise hem ev hem bahçede beslenir. Fare gibi kemirgenlerin yakalanmasında bu köpek ırkından çiftçiler çok faydalanmışlardır. Geçen zaman içerisinde ise sevimli bir görüntüye sahip olduklarından dolayı insanların sevgisini kazanarak ev köpeği haline gelmişlerdir. Minyatür olduğu halde aşırı çevik yapıları bekçi köpeği olma özelliği kazandırmıştır.

Görünüş Ve Yapısı


Minyatür Schnauzer’in görünüşüne bakıldığında çevik bir yapıdadır. Ön bacakları dik bir şekilde, arka bacaklarının yapısı ve açısı ise yassı bir haldedir. Düz beyaz, salt and paper, siyah, black and silver renkleri mevcuttur. Tüy bakımından ise oldukça fazla tüylere sahiptir. Kafa şekilleri ise kareyi andırmaktatır.

Karakter Özellikleri
Minyatür Schnauzer’in karakteri zeki, sevecen ve şefkatli olma özellikleri taşır. Sosyalleşme faaliyetleri ile sosyalleştirildiği vakit evde beslenmemesi için hiçbir sebep yoktur. Sağlıklı bir şekilde beraber yaşanması için en önemli şart eğitimidir. Koruyucu bir özelliğe de sahip olan bu ırk çok inatçı bir karaktere sahiptir. Eğitildiği vakit disiplinin ve itaat etmesinin sağlanması şarttır. Bu sağlanmadığı takdirde çok başına buyruk ve şımarık bir hale gelir.

Bakımı
Minyatür Schnauzer’in bakımı tüy sağlığı açısından hassas bir durumdur. Tüyleri farklı bir yapıda ve gür olduğu için düzenli olarak kısaltılması gerekir. İki ayda bir tıraş edilmesi gereken tüyler her hafta taranmalıdır. Tüy sorunu neredeyse yoktur. Minyatür Schnauzer kokusuzdur.

Beslenme
Minyatür Schnauzer’in beslenmesi çoğu köpekte olduğu gibi sağlıklı ve kaliteli mama ile olmalıdır. Füme et, tatlı, asitli meyveler, turşular ve salam-sosis gibi besinler kesinlikle verilmemelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular