Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Paduaner Kanaryası

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tepeli bir kıvırcık kanarya ırkıdır.İtalya’nın Padua yöresinden dünyaya yayılmıştır.Padovan’ın tepeli ve tepesiz olmak üzere iki tipi vardır.Eşleşme tepeli X tepesiz şeklinde yapılmalıdır.Bu tip eşlemede ki amaç yavruların sadece bir tepe faktörüne sahip olmasını sağlamak ve yaşayan yavru oranının yükseltilmesini sağlamaktır.Tepeli X tepeli eşleşmesinde letal faktörü (ölüm) yüksek olduğundan bu tip eşleşme sağlıklı olanıdır.

Standartlarına gelince kafa geniş ve büyüklüğü vücuda uygundur.Tepesi yarı yuvarlak ve bir orta noktadan gözlerin ve gaganın üstüne sarkmaktadır.
PADOVAN FİZİKİ ÖZELLİKLER

Baş-Tepe-Boyun(15 PUAN):Simetrik ufak merkezi noktalı güzel oluşmuş bir tepe idealdir.Tepe tüyleri gözü ve gagayı kısmen örtmelidir.

Tüyler(15 puan):İpeksi ve boldur.Boy(10 puan):18-19 cm.Manto(10 puan):Sırt orta çizgisinden omuzlara doğru giderek sırtın yarısından fazla olmalıdır hacimli ve simetrik görünmelidir.Göğüs Kıvırcıkları(10 puan):Büyükçe bir gül görüntüsündedir;bol kıvırcıklıdır.

Yüzgeçler(10 puan):Hacimlidir kanatlara doğru simetrik bir şekilde gider.

Duruş(10 puan):Tünekte 65 derece acı ile durur mağrur ve haşmetlidir.

Kanatlar(5 puan):Uzun ve gövdeye iyice yapışıktır.

Kuyruk(5 puan):Uzun ve geniştir horoz tüyleri vardır.Ayaklar(5 puan):Kuvvetli bacaklar iyice tüylü.

GENEL DURUM(5 puan):Kafese alışık temiz ve sıhhatlidir.


Padovanlara ekleyeceğim bir kaç şey var birincisi Kuşun yakasının çok belirgin şekilde olması yaka olmayan kuşlar hollandislerle karıştırılabilir İkincisi de boyunun 18 cmden kısa 19 cm den uzun olmaması iki durumda kuşa eksi puan verilmesine sebep olur Üçüncüsü kuşun tırnaklarının kıvrık olmaması bu üç fark bu kuşu diğer kıvırdıklardan ayıran özelilikleridir nüans gibi görünür ama bir jüriye bu özelilikler çok büyük bilgiler verir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular