Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Fiorino Kanaryası

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Fiorino Italyan kanaryacıların yetiştirdiği dik duruşlu,kıvırcık bir kanarya türüdür.Italya dışında ilk defa 1982 yılında yarışmıştır.Küçük Padovano diye çağrılmasına tepeli ve boyunun 13 cm. ile sınırlı olması neden olmakla birlikte,boyun bölgesinde yaka ve kolyenin olmaması mukayese yapılmasını engeller.Ortaya çıkmasında Nord Hollandes ve Gloster coronanın büyük katkısı olmustur.Renk konusunda geniş potansiyeli olup,tüm renkler mevcuttur.Dünya sampiyonalarında tepeli ve tepesizler ayrı ayrı tekli ve takım olarak yarışırlar.
Bilezik: 3mm

YARISMA ÖLÇÜTLERI

BOY: 15 PUAN: 13 Santimetre ile sınırlıdır,bu uzunlugu gecmesi hatadır.

BAS VE BOYUN: 15 PUAN:Tepelilerde, tepenin tam merkezden çıkması ve mümkün olduğunca yuvarlak olması aranır.Tepeyi oluşturan tüylerden gözlerin görünmesi hata değildir.Tepesizlerde ise bas yuvarlak olmalı,göz şişkinliği görülebilmelidir.Boyun her iki türde de kuvvetli bir görünümde olmalı ve düz tüylerden oluşmalıdır.Ayrıca göğüs ve sırt tüylerinden ayrılıgını net bir şekilde ortaya koyabilmelidir.

TÜYLER: 10 PUAN:Fiorinonun kıvırcık (modeli-sekilli) tüyleri gövde ile sınırlıdır.Gövde haricinde ki tüylerin düz olmasi istenir.

SIRT TÜYLERI (MANTO): 10 PUAN:Manto olarak tabir edilen sırt tüylerinin düz bir çizgi halinde omur üzerinden çıkıp yanlara dogru uzaması istenir.

DESTEK TÜYLERI (YÜZGEÇLER): 10 PUAN:Bacakların gövde ile birleştiği yerlerden dısarı doğru çıkmalıdır.Uzun ve simetrik olması da aranilan özellikleridir.

DURUS: 10 PUAN:Dik duruslu kanarya tanımına uygun olarak,bas,boyun,sırt ve kuyruk duruş sırasında düz bir çizgi oluşturmalıdır.DKP/AZ kriterlerine göre durusu 60 derecelik açı oluşturmalıdır.

GÖGÜS: 10 PUAN:Bedenin her iki yanından çıkıp merkezde birleşmelidir.Hacimli olması avantaj teskil eder.Göğüs tüyleri, bundan böyle simetrik, hacimli, kapalı midye formunda diye anılacak.( 24 .Mart.2006 Tarihinde COM tarafindan alınmış karardır.)

KUYRUK: 5 PUAN:Kısa ve dar olması istenir.

KANATLAR: 5 PUAN:Vücuda yaslanmalıdır.Üst üste binmesi,kalkık ve düşük olması hatadır.

BACAKLAR : 5 PUAN:Bacaklar uzun ve iyi tüylenmis,ayaklar bakımlı olmalıdır.

GENEL ETKI: 5 PUAN:Kusun kafese alışkın,kondisyonlu olması,kafesinde temiz olması aranır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular