Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Tibet Mastiffi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tibet Mastiffi köpek ırkları arasında en zeki olanlardan biridir. Çok güçlü ve iri bir fiziğe sahiptir. Ailesini ve çevresindeki sevdiği insanları korumak ve savunmak için elinden geleni yapar. Yabancılara ise genellikle agresif bir yapıya sahip olduğu için yavruluk döneminden itibaren eğitilmeye ve sosyalleştirilmeye ihtiyacı vardır. Başıboş bırakılacak bir ırk değildir çünkü gezmeye, dolaşmaya ve aktivite yapmaya alışık bir köpektir. Eğitildiği sırada çok sabırlı olmak gerekir. Disiplin ve sabır ise şarttır.

Temel Özellikleri
Tibet Mastiffin belirgin özellikleri arasında çocuklarla çok iyi anlaşıp vakit geçirmesi gelir. Ancak bunun için onlara alıştırılması gerekir. Yabancı insanlar karşı çok tedbirli davranır. Eğer bir aileye mensup ise ailenin çocuklarına karşı korumacı bir şekilde davranır. Sosyalleştirilmediği takdirde sahibini zorlayabilir. Sosyalleştirildiği takdirde ise diğer hayvanlarla iyi bir iletişime sahip olur.

Görünüşü Ve Yapısı

Tibet Mastiffin görünüşü çok iri ve heybetli yapısı ile kendini belli eder. Kulakları V şeklinde bir yapıya sahiptir. Kafası kocaman ve kafasının üst kısmını katmanlı bir şekilde saran tüyler vardır. Gözleri içeriye doğru ve simsiyah renklere sahiptir. Burnu yuvarlak ve siyahtır. Vücudunun tümünü saran sert, uzun ve sık tüyler vardır. Bacakları kuvvetlidir. Kuyruğu kıvrımlı ve etrafı tüylerle kaplıdır. Vücudunun genel bölümü siyah olsa da çoğunun bacaklardan patilere kadar olan kısmı krem rengidir. Sırtı dümdüz, ayakları ise iridir.

Karakter Özellikleri
Tibet Mastiffin karakteri özgüvenli, sakin ve asil bir karakterdir. Bekçi köpeği olmasından dolayı çok sık havlar. İnatçı ve zaman zaman hırçın olan yapısı bekçilik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Tehlike durumu oluşturabilecek hemen hemen çoğu şeye karşı cesur ve saldırgan olsa da sevdiklerine ve sahibine karşı tam tersidir.


Bakımı
Tibet Mastiffin bakımı tüy bakımından biraz zahmetlidir. Tüyleri sık ve sert olduğu için düzenli olarak fırçalanmalı ve taranmalıdır. Patilerinin bulunduğu kısım da taranmalı ve tırnakları uzadıkça kesilmelidir. Kilo almaya meyilli bir yapıda olduğundan dolayı egzersizleri ve antrenmanları yapılmalı, enerjisini atmalıdır.

Beslenme
Tibet Mastiffin beslenmesi kendisi için uygun olan mamalarla öğün sayısı bir düzene oturtularak yapılmalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular