Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Tibet Terrieri

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tibet Terrieri ortak ırk köpek grubuna giren cana yakın, sevimli ve çevresinde insanların olmasından mutluluk duyan bir canlıdır. Sıcak havalara da soğuk havalara da tahammül edebilen bir canlıdır.

Temel Özellikleri
Tibet Terrierinin belirgin özellikleri ailesine karşı sevgi dolu ve çok sadık olmasıdır. Çoğu yerde yaşamını sürdürdüğü gibi apartman hayatı da tam ona uygundur. Yavruluğundan itibaren iyi eğitilip sosyalleştirilirse çocuklarla çok iyi anlaşıp oyun oynayan bir hayvandır. Erken yaşta eğitilme durumunda diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. Yabancılara karşı ise tedirgin bir şekilde yaklaşır. Onu en çok mutlu eden şey imkan oldukça oyun oynamaktır. Çok enerjik yapıda olması onu egzersize muhtaç kılar. Ailelere en çok önerilen köpek ırklarından biridir. Bakımları ise kolaydır.

Görünüşü Ve Yapısı

Tibet Terrierinin görünüşü Terrier grubuna ait ırklarla kıyaslandığında bir hayli küçüktür. Standartların altında bulunan bir Terrier olma özelliği taşır. Boy uzunluğu yaklaşık olarak 35 cm ile 41 cm arasındadır. Ağırlık bakımından ise 8 ile 15 kg arasındadır. En belirgin özellikleri sıkı, uzun ve yumuşak tüyleridir. Tüm vücudu uzun uzun, ipeksi, yumuşak ve dalgalı tüylerle kaplıdır. Karın bölgesindeki, kulak çevresindeki ve kuyruk bölümündeki tüyleri vücudunun diğer bölümlerine nazaran daha uzundur.

Karakter Özellikleri
Tibet Terrierinin karakteri ve yapısı tarım ve çoban köpekliği için yetiştirilmiştir. Genellikle sahibi işlerini yaparken sürüye göz kulak oluyordu. Ancak insanlara da çok bağlıydı. Güven uyandıran ve cesaretli yapısından dolayı zaman içerisinde insan ilişkileri gelişti ve bir ev köpeği halini aldı. Sahibiyle oyun oynamaktan, vakit geçirmekten, beraber uyumaktan, ev içerisinde vakit geçirmekten çok keyif alır. Sadık bir hayvan olduğu için sahibine olan sevgisi de sonsuzdur. Bu sevgiden ötürü sahibini kolay kolay yormaz. Fazla ısırma huyu olmasa da üstüne çok gidilmemesi gerekir. Erken yaşta sosyalleştirildiği takdirde insanlarla, hayvanlarla ve çocuklarla arası iyi olur.

Bakımı
Tibet Terrierinin bakımı uzun ve sık tüy yapılarına sahip olmasından dolayı taranmalı ve fırçalanmalıdır. Diş yapısına da dikkat edilmelidir. Tüyleri göz etrafını doldurduğu için göz hijyenine dikkat edilmelidir. Günlük egzersizleri ve dolaşması sağlanmalıdır.

Beslenme
Tibet Terrierinin beslenmesi kilosuna dikkat edilecek şekilde öğünler düzenlenerek kuru mamalarla yapılmalıdır. Maması ve suyu taze olmalıdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular