Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Yavru Kedinizi Tanımak

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Yeni yavru kedinizle ne kadar çok zaman geçirirseniz, onu o kadar iyi tanırsınız – ve karakterinin ve davranışlarının doğal içgüdülerinden nasıl etkilendiğini daha iyi anlarsınız.

Yavru kedinizin evdeki yaşamı vahşi doğadan çok farklı görünse de, birçok durumda büyük kedi kuzenleriyle aynı davranışları sergilemeye devam edecektir. Doğal içgüdülerini anlamak, sizinle yeni bir aile kurarken yavru kedinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Bakım ve temizlik
Bakım ve temizlik, sadece temiz kalmak için yapılmaz. Vahşi doğada, büyük kediler aynı zamanda sosyal bağlarını güçlendirmek için de birbirlerini temizlerler. Yavru kedinizle düzenli bakım ve temizlik seansları düzenleyerek bu davranışı taklit edebilirsiniz. Bu davranışlar doğal içgüdülerini tatmin etmekle kalmaz, size bağlanmasına da yardımcı olur!

Sürtünme
Vahşi doğada, büyük kediler alanlarını korumak ve çatışmadan kaçınmak için karmaşık sinyaller bırakmak üzere kokulardan yararlanırlar. Kokuyla iz bırakma aynı zamanda sosyal bağlar kurmalarına ve güçlendirmelerine yardımcı olur. Büyük kedilerin koku bırakmak için kullandığım yöntemlerden biri, etraflarındaki şeylere sürtünmektir. Yani yavru kediniz evde size sürtündüğünde, sizi ailesinin bir parçası olarak işaretliyor. Yavru kedinizin bu jestine onu okşayarak ve sevgi göstererek karşılık verin.

Alan gerilimleri
Eve başka bir kedi getirirseniz – veya yeni bir bebek gelirse – yavru kedinizin tuvalet alışkanlıklarının değiştiğine ve kedi kumu tepsisi dışında yerlere idrar yaptığına tanık olabilirsiniz. Bunda bir tuhaflık yoktur – yavru kediniz alanına tehdit olarak algıladığı bir duruma doğal bir cevap veriyor.

Yine de, işler normale döndüğünde muhtemelen daha mutlu olacaksınız! İşte yavru kedinizin bu değişim dönemlerini atlatmasına yardımcı olmak için yapabilecekleriniz:

Evdeki her bir kedi için ayrı birer mama ve su kasesi, yatak ve kedi kumu tepsisi temin edin
Yavru kedinize üzerine tırmanabileceği yerler hazırlayın – böylece alanını genişlettiğini düşünür
Yavru kedinizin alanını yeniden belirlemesi için ona bolca zaman tanıyın
Yavru kedinize bolca sevgi ve şefkat göstererek güven tazeleyin
Düzenli rutinler
Yeni yavru kediniz çok geçmeden evinizde günlük yaşam rutinine alışacaktır. İnsanların ne zaman uyanıp yattığını, işten eve ne zaman geldiğinizi, yemek saatlerini ve akşamları nasıl dinlendiğinizi öğrenecektir. Bu rutinlere bağlı kalır ve yavru kedinizin bunların bir parçası olmasına izin verirseniz, çok geçmeden ailenizin sosyal ve girişken bir üyesi daha olacaktır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular