Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Brahma Tavuğu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Süs tavukları içinde en çok bilinen ve sakinliği sayesinde yetiştirmesi nispeten daha kolay olan ırktır. Brahma tavuk türleri oldukça güzel ve tüylüdür. Gösterişli ve süs tavuğu olmaya uygundur. İklim şartlarına dayanıklı olduklarından yaz ve kış aylarında beslenebilir.

Brahma tavuğu yılda kaç yumurta verir? Net bir sayı verilemese de yılda ortalama 100-150 yumurta arası değişmektedir. Yani çok fazla yumurtlamazlar. Brahma tavuğu yumurtası kahverengidir. Orta büyüklükte yumurtalara sahiptir. Yaklaşık 50-60 gram ağırlığında yumurtalardır.

Brahma tavuk yumurtası fiyatları ise oldukça yüksektir. Büyüklüğüne göre tanesi 10 – 30 TL arasında değişim gösterir. Bu yüzden ticari olarak kazançlıdır.

Eti çok lezzetli olsa da değerli bir süs tavuğu olduğu için hiç kimse kesip etini yemek istemez. Yavaş büyürler ancak bünyeleri hastalıklara karşı dayanıklıdır. Brahma tavuk cinsi ortalama 4,5 – 5 kg arasında olmaktadır.

Ayaklarında da tüyleri bulunduğundan paçalı tavuk olarak da nitelendirilebilirler. Paçalarından ötürü iyi temizlenmeleri gerekir. Çamuru sevmezler. Gezmeyi sevdiklerinden uygun ortam oluşturmak gerekir. Özellikle tüy değişim zamanlarında özel bakım yapılması gerekir.

Brahma tavuk yetiştirmek uzmanlık gerektirir. Kümesleri temiz tutulmalı, yemleri ve suları mutlaka verilmeli. Ayrıca hastalık ve parazitlerden korumak için temizliklerine önem verilmeli. Ayak ve paçaları kontrol edilmeli ve en az 3 ayda bir kez yıkanmalı.

Brahma tavuk fiyatları ise büyüklüğü ve şekline göre değişmekle birlikte, çoklu alımlarda da satıcılar tarafından indirim uygulanmaktadır. Brahma tavuk özellikleri genel itibariyle bu şekildedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular