Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Kır kırlangıcı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Kırlangıç (Kır Kırlangıcı) Türkiye' de en bol bulunan kırlangıçtır. Üst tarafı koyu lacivert, boğazı ve alnı koyu kırmızıdır, boğazını lacivert bir kuşak çevreler. Alt tarafı kızıla çalan krem rengidir. Erişkinin kuyruk telekleri beyaz beneklidir, dış telekleri telimsi ve çok uzundur. Kırlangıçlar; küçük, ince yapılı, kısa boylu ve zamanının çoğunu havada geçiren kuşlardır.Kuyruklar çatallıdır. Gagaları kısa ve geniştir. Eşlerin dış görünüşleri aynıdır. İyi ve hızlı uçucudurlar.


Habitatı
Kırsal alanlarda, küçük kentlerde, ekili alanların civarında ürer. Çamur ve kuru otlardan üstü açık çanak şeklindeki yuvasını yapılara ve kaya oyuklarına yapar. Üreme dönemi dışında sazlık alanda konaklar.
Yayılışı
Tüm Türkiye’ de yaz aylarında görülür.
Yerel Adları:
HATAY – Subaşı Köyü “Snuni”
KASTAMONU, “Pirlanguç”
Beslenme
Uçuşu sırasında geniş gagası ile sinek ve böcekler ile beslenir.
Biyolojisi
Coğrafi bölgelere göre değişmekle birlikte Nisan – Mayıs aylarında ürer. Yılda 2-3 kez yumurtlayabilir. 3 ila 8 adet arasında yumurta bırakılır. Kuluçka süresi 14 – 16 gündür. Tüylenme dönemi 17 – 24 gün arasındadır.
Göçü
Kır Kırlangıçları kış mevsimi Güney Sahra, Arap Yarımadası ve Hint Alt Kıtası’ nda geçirirler. Gündüzleri alçak irtifada besin bularak 25 – 35 km/saat hızla günde ortalama 300 km. mesafe kat ederek göç ederler.
Popülasyonu
Korunma durumu, bir canlı türünün günümüzde ya da gelecekte varlığını sürdürmeye devam etme olasılığının bir göstergesidir. Bu gösterge, türe ait kalan birey sayısı kadar, zaman içindeki nüfus artış ya da azalışları, başarılı üreme oranları, bilinen tehditler gibi çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak belirlenir.
Dünya çapında en çok bilinen korunma durumu listeleme ve derecelendirme sistemi, Dünya Korunma Birliği (The World Conservation Union, IUCN) Kırmızı Liste'sidir
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi ("IUCN Kırmızı Listesi" ve bitki ve hayvan türlerinin dünyadaki en kapsamlı Küresel Koruma durumu envanteridir. IUCN Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.
IUCN Kırmızı Listesi, kesin ölçüt kullanılarak, binlerce tür ve alttürlerin nesillerinin tükenme riskini değerlendirerek oluşturulmaktadır. Bu ölçüt tüm türlerle ve dünyanın her bölgesi ile ilgilidir. Kırmızı Liste ile amaçlanan; koruma meselelerine kamunun ve politikacıların dikkatini çekmek ve bununla birlikte türlerin yok oluşunu azaltmak için uluslararası camiaya yardım etmektir. Güçlü bir bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Listesi, biyolojik çeşitliliğin durumu ile ilgili en geçerli rehber olarak kabul edilmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular