Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çayır incirkuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Çok yaygın ve bol bulunan bu türün üst kısmı genelde zeytuni-gri kahverengi üstüne koyu renk çizgili, gerdan, karnı ve göğsü kirli gri-beyaz ve kenarları koyu renk çizgilidir. Bacakları soluk
pembe tonlarda olup arka ayak tırnağı parmak büyüklüğünde ve eğikdir. Gagası kirli sarı, bacaklar soluk kahve renklerdedir.
Erkeği ve dişisi birbirlerine benzer. Gençleri pembemsi pas renklerde olup göğüs kenarlarında
lekeler bulunmaz. Diğer küçük incirkuşlarının içinde en ufağı olup kanatları daha kavislidir, büyük incirkuşlarından daha ince yapılı ve daha kısa kuyrukludur. Ötüşünden tanımlamak görüntüsüne nazaran çok daha kolaydır.

* Ağaç - Çayır incirkuşu'nun arazide ayrımları için bir kaç ipucu

-Çayır İncirkuşunun kaşı, daha kısa ve dağılmış bir görünümde olduğundan yüz oluşturan bir ifade verir. Göz pınarında siyahlık yoktur. Ağaç İncirkuşunda kaş daha uzun ve beyazdır. Göz pınarında siyahlık vardır.

-Çayır İncirkuşunda gaga daha ince uzun, Ağaç İncirde daha kısa ve kalındır.

-Çayırın alt tarafıda açık krem renklerden, yeşilimtrak renklere geçiş vardır. Böğründeki çizgiler daha kalındır ve göğsündeki çizgilere benzer. Ağaç İncirkuşunun karnı göğüs ve böğründen daha beyazdır. Ağacın göğsünde kalın ama muntazam çizgiler vardır, böğründeki çizgiler ise çoğu
zaman göğsündeki çizgilerden çok daha incedir.(ince ve düz)

-Yakın mesafeden izleniyorsa Çayır İncir'in arka tırnaklarının oldukça uzun, Ağaç İncirin ise kısa olduğu farkedilebilir.

-Çayır İncirkuşunun daha düzensiz bir yürüyüş karakteriği vardır. Ağaç İncirkuşu biraz daha düzgün ama kendini belli etmeyecek şekilde yürür.

-En kolay ayrım yolu olan uçuş sesleri çok farklıdır. Havalandığında mutlaka ses çıkarır. Çayır İncirkuşu hüzünlü ve belirgin bir "pisvit"ten sonra "svit svit svit" şeklinde heceleri üç dört kez tekrarlar. (Eğer ki tekrar yapmasaydı sesi daha çok Dağ İncirkuşuyla karıştırılabilirdi.) Ağaç İncirkuşu sesini tek bir kez çıkarır. Kızıl Ardıcın sesine benzer ama daha düzdür. "pzzzzt" En kolay ayırt edilen İncirkuşu sesidir.

-Çayır İncirkuşu bizde kışın görülen bir türdür. Göç döneminde Nisan ayının ortalarına kadar azalan sayılarla görülmeye devam eder. Ağaç İncirkuşu Mart sonundan itibaren gelmeye başlar. Göç döneminde çok yoğun geçer, yazın kuzey bölgelerdeki ormanlarımızda üremektedirler.

-Bacak ve gaga rengi, sırt çizgilenmesi, kuyruk sokumunun düz renkli ve çizgisiz oluşu iki türde de çok benzer olduğundan bir ayrım noktaları arasında gösterilemez. fotoemin*

* Sulak alan yakınlarındaki çayırlarda kışın mutlaka sesi duyulur.Ağaca konduğunu hiç
görmedim.Uçarken tipik bir ötüşü vardır.Uçuşu dalgalıdır.Marmara da kışın konaklar. Culluk*Habitatı
Tarım yapılmayan ağaçsız açık arazileri tercih ederler.
Orta ve yüksek irtifalarda bulunabilirler. Yağmurlu, rüzgarlı ve soğuk ortamları tercih etseler de don ve karın uzun süre yerde kaldığı bölgelerden kaçınırlar.
Yayılışı
Avrupa ve Asya’nın kuzey yarısı ve ülkenmizin Trakya, Marmara, Akdeniz, Güney Batı Anadolu ve orta Anadolu’nun güneyinde kış göçmeni olarak görülür. Diğer bölgelerde geçit kuşu olarak rastlanır.
( Çayır incir kuşu’na Orta ile Kuzey Avrupa’da, kışın ise Güney Avrupa’da, Güney Batı Asya’da ve Kuzey Afrika’da rastlanmıştır. Kalabalık sürüler halinde göç eder ve gece, gündüz yol alır.
Beslenme
Örümcekler,tırtıllar, tırtıllar, sinek ve böceklerle beslenirler. Sonbahar ve kış bitki tohumlarını yerler. Neredeyse herzaman yerde beslenirler. Nadiren havada sinek kapsalar da hiçbir zaman peşinden takip etmezler.
Biyolojisi
Nisan Haziran ayları arasında yuvalarını bataklıklar civarındaki sazlıklarda yere yaparlar. Bir
çukur olan yuvayı dişi kuş liken ve kuru otlardan kurarak içini tüy kil ve ince otlarla kaplar.
Yumurtalar parlak beyaz ve üzeri yoğun kahverengi noktalıdır. Kuluçkaya dişi kuş yatar ve yavrular her iki eş tarafından beslenir.

Göçü
Büyük bir çoğunluğu göçmendir. Avrupa’dakiler Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’da, Asya’dakiler de kıtanın güneyine göçerler. İrlanda, İngiltere ve Avrupa’nın batı sahilindeki yerleşik olanlar da kışı daha alçak bölgelerde geçirirler.
Popülasyonu
Avrupa’da 14 ila 32 milyon birey yaşadığı tahmin edilmektedir. Tarım yapılmayan alanların azalması bu türün popülasyonunu da olumsuz yönde etkilemiştir.
Davranışları
Kur uçuşunu yerden yükseldikten sonra kanatlarını kısarak tekrar alçalan şekilde ve düz bir hatta gerçekleştirir.
Zamanının büyük bir bölümünü yerde geçiren bir türdür.
Bu incir kuşu son derece canlı olup günün her saatinde hareket halindedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular